Tegnap délután leomlott a bözödújfalui templom tornya - adja hírül az egykori község Facebook-oldala. Az erdélyi Maros megyében található települést 1988-ban árasztották el egy víztározó építése miatt. A nagy többségében magyarok lakta falu a Causescu-korszak barbár falurombolásának és soviniszta politikájának szomorú szimbólumává vált.
Bözödújfalu különlegességét vallási sokszínűsége adta. Száz esztendővel ezelőtt az alig 700 lelkes faluban a katolikus, az unitárius, az ortodox és a székely szombatos felekezet hívei is megtalálhatóak voltak.
A mesterséges tó kialakításához már 1975-ben hozzákezdtek, ám a munkálatok két évvel később leálltak, s csak 1984-ben indultak újra. A rezsim cinizmusát jól mutatja, hogy a szülőfalujuk végzetét jelentő gát építésénél javarészt helyiek dolgoztak, akik még örültek is a munkalehetőségnek. Hogy mi a végső cél, arról a hatalom persze mélyen hallgatott, s a bözödújfaluiak csak akkor döbbentek rá, mikor már megindult a kitelepítés.
A vizet 1988-ban eresztették rá a falura. Csak 12 ház maradt épen, ezekben ma nagyjából negyven ember él. Az unitárius és a katolikus templom még egy ideig állt az elárasztás után is. Mára a környékbeliek elhordták mindkét épület falát. A diktatúra ugyan 1989-ben összeomlott, de a települést akkor már nem lehetett megmenteni. Kitelepített lakosai azóta sem kaptak semmilyen kártérítést.
Ennyi maradt a toronyból
Sükösd Árpád által 1995-ben emelt emlékművön a következő szöveg áll: “A tó fenekén Bözödújfalu nyugszik, 180 házának volt lakói szétszórva a nagyvilágban ma is siratják. A diktatúra gonosz végrehajtói lerombolták, és elárasztották, ezzel egy egyedülálló történelmi-vallási közösséget szüntettek meg, melyben különböző nemzetiségű és felekezetű családok éltek együtt évszázadokon át, egymást tisztelve, és szeretve, példás békességben. Immár a katolikus, unitárius, görögkatolikus és a székely szombatosok fohászai örökre elnémultak. Legyen e hely a vallásbéke helye és szimbóluma.”
Az elmúlt évtizedekben csak a katolikus templom tornya emlékeztett rá, hogy valaha itt egy magyar falu állt – tegnap délutánig…
BG

A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Ceausescu utolsó bosszúja: leomlott Bözödújfalu templomtornya 2014.06.30. 16:50:47
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nick Leeson 2014.06.30. 19:34:47
Ceausescu hülye volt, ráment pár falu. Talán sokkal nagyobb probléma, hogy hány ember halála szárad a lelkén...
Egyébként itt is voltak "szép" dolgok. pl. Bős-Nagymaros... Ja, hogy nem lógott ki a vízből a templom? Hát igen így talán nem annyira könnyfakasztó...
A falurombolásról meg annyit, hogy jelenlegi fejlődő országokban többnyire alapból kipusztulnak a falvak. Ez sajnos a pillanatnyi helyzet hozadéka. Nem nagyon van mit tenni ellene. Igaz, nem a víz által...
Egyébként szét lehetne nézni az alföldön, hogy düledeznek az elhagyatott tanyák. Ahol valaha népes családok nap mint nap tették a dolgukat, művelték a földet, el látták az állatokat, stb. Most csak összeomlott tanyák láthatók. Ott is lehetne megható képeket csinálni az elmúlásról... Pedig ott se Ceausescu, se egyéb hasonló körülmény nem volt jelen...
objekt678 2014.06.30. 20:05:22
Láttad te már Erdélyt, hogy ennyire érzéketlen vagy?
Ez a bejegyzés nem a fejlődő országok miazmás dolgairól szól, hanem őseidről.
Ez egy gyászjelentés. Te pedig nem tudsz viselkedni.
Nick Leeson 2014.06.30. 20:43:21
Viszont az alföldön születtem, ott éltem 30 évig. Ott is ugyan úgy jelen van az elmúlás, ahogy fent írtam...
Csak azt mindenki leszarja.
Az is egy gyászjelentés.
Bocs, hogy nekem többet számít, ha ugyan azt a szomorú dolgot látom (pepitában) a szülővárosomtól 2km-re, mint Erdélyben.
Érzéketlen vagyok?